Jak czyścić tapicerkę?

2023-09-12
Jak czyścić tapicerkę?

Aby uniknąć szybkiego zużycia tapicerki, meble tapicerowane należy przede wszystkim regularnie odkurzać. Ten podstawowy zabieg pielęgnacyjny warto przeprowadzać nawet 2-3 razy w tygodniu. Najlepiej nadaje się do tego odkurzacz ze specjalną końcówką. Na tym nie koniec zabiegów pielęgnacyjnych. Po odkurzaniu warto przetrzeć powierzchnię tapicerki wilgotną, czystą szmatką. Dlaczego to aż takie ważne? Kurz osiada na meblach, a siadając, czy opierając się o zakurzoną tapicerkę, nieświadomie wcieramy w nią kurz, co sprawia, że z miesiąca na miesiąc tkanina coraz bardziej blaknie i pojawiają się na niej plamy. Jeżeli będziemy pamiętać o regularnym odkurzaniu i przecieraniu na mokro tapicerki, ta odwdzięczy się nam nienagannym wyglądem przez długi czas.

Jest jeszcze coś, co możemy zrobić dla naszych mebli tapicerowanych i to bez dodatkowego wysiłku – należy unikać ich ekspozycji na promienie słoneczne. Promieniowanie UV niestety niekorzystnie wpływa na barwniki zawarte w tkaninach. Na szczęście wystarczy firana czy żaluzja, by uchronić meble przed utratą oryginalnego koloru. Lepiej unikać także stawiania mebli tapicerowanych w okolicach kominka, grzejnika czy kaloryfera, gdyż ciepło również przyspiesza „starzenie się” materiału obiciowego.

Kolejnym zabiegiem, który warto powtarzać co jakiś czas, jest nałożenie środka czyszczącego, czyli specjalistycznego proszku lub pianki do czyszczenia tapicerki. Wcześniej jednak warto przeprowadzić próbę na mało widocznym fragmencie tapicerki – dzięki takiej ostrożności unikniemy widocznych plam jeśli tkanina źle zareaguje na środek czyszczący i ulegnie odbarwieniu.

Rodzaj środka czyszczącego powinien być dopasowany do rodzaju tapicerki. Do czyszczenia delikatnych tkanin z włókien naturalnych, czyli bawełny, jedwabiu, wiskozy lub lnu warto wybierać detergenty o neutralnym pH, takie jak letnia destylowana woda z dodatkiem mydła w płynie.
W przypadku tapicerki bawełnianej, środek nanosimy, a po czasie wskazanym przez producenta, usuwamy za pomocą białej czystej ściereczki. Jeśli czyszczenie ściereczką trwa długo, istnieje ryzyko nasączenia wypełnienia mebla np. gąbki. Wówczas warto sięgnąć po suszarkę.

Aksamity i welury należy czyścić zawsze zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia. Do czyszczenia aksamitu możemy wykorzystać roztwór złożony z litra zimnej wody i 2 łyżek amoniaku.
Delikatne tkaniny szenilowe warto co jakiś czas rozczesywać miękką szczotką.
Czyszczenie mebli skórzanych warto rozpocząć od usuwania plam. Pomoże w tym roztwór wody z płynem do mycia naczyń lub specjalistycznym środkiem. Nie należy natomiast używać mydła, a czyszczenie warto wykonywać dokładnie i powoli, kawałek po kawałku.

Aby meble tapicerowane wyglądały nienagannie przez wiele lat, regularna pielęgnacja może nie wystarczyć. Co jakiś czas zdarza się nam rozlać coś na mebel. W takiej sytuacji zamiast wcierać plamę, pogarszając sytuację, należy „wyciągać” rozlany płyn ręcznikiem papierowym lub czystą szmatką. Plamę wycieramy, szczotkujemy i pozostawiamy do wyschnięcia. Czyszczenie kończymy odkurzaniem i ponownym czesaniem.

W walce z wieloma rodzajami plam pomocna może być woda destylowana. Wystarczy dodać do niej detergent, by usunąć trudne plamy z czerwonego wina, kawy czy czekolady. Warto wiedzieć też, że gumę do żucia łatwo wykruszymy po uprzednim jej zamrożeniu, a plamę po atramencie pomoże nam usunąć… lakier do włosów.

Meble tapicerowane można czyścić samodzielnie lub pozostawić to zadanie firmie sprzątającej. Jeśli sami podejmujemy to wyzwanie, pamiętajmy, że większość tkanin jest bardzo delikatna i „nie przebacza” takich błędów, jak zbyt silny detergent, czy za wysoka temperatura.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel